Izrael a múlt hét során újraindította a gázai katonai műveleteket. Míg Washington a Hamászt hibáztatja a tűzszünet felborulásáért, addig a közvetítőként eddig is aktívan közreműködő Egyiptom egy új tervet dolgozott ki - írta meg a Reuters.
Az izraeli kormány csütörtök éjfél körül jóváhagyta Benjamin Netanjahu miniszterelnök döntését a Shin Bét belbiztonsági szolgálat vezetőjének leváltásáról, ami tovább mélyítette a háborúban álló ország megosztottságát - jelentette a New York Times.
Feszültség alakult ki Izrael és az Egyesült Államok között, miután az amerikai kormány közvetlen tárgyalásokat kezdett a Hamásszal a Gázában fogva tartott túszok, köztük egy amerikai állampolgár ügyében - közölte a Bloomberg.
Arab vezetők elfogadták Egyiptom 53 milliárd dolláros újjáépítési tervét Gázára vonatkozóan, amely elkerülné a palesztinok kitelepítését az övezetből. A terv éles ellentétben áll Donald Trump amerikai elnök 'Közel-keleti Riviéra' elképzelésével - írta a Reuters.
Szombaton hivatalosan véget ért a gázai tűzszünet első fázisa, Izraelnek és a Hamásznak azonban merőben más elképzelései vannak a folytatásról - írta a New York Times.
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök vasárnap bejelentette, hogy leállítja a humanitárius segélyszállítmányok beáramlását a Gázai övezetbe, miután véget ért a túszok szabadon engedéséről szóló megállapodás első szakasza - írja a Reuters.
Az izraeli kormány jóváhagyta a gázai tűzszünet ideiglenes meghosszabbítását hat hétre, amely a ramadán és a zsidó húsvét időszakát is magában foglalja. A megállapodás értelmében a Hamász által fogva tartott túszok felét az első napon szabadon engednék - számolt be a BBC.
Izrael a Hamásszal kötött tűzszüneti megállapodás első szakaszának meghosszabbítását tervezi, miközben Gázában egyre súlyosabb humanitárius válság bontakozik ki. A szombaton lejáró egyezmény körüli tárgyalások azonban több ponton is elakadtak - írja a Guardian.
A Hamász és Izrael között folytatódnak a tárgyalások a gázai tűzszünetről, miközben újabb túszok szabadon bocsátása várható. A felek közvetett egyeztetéseket kezdtek a megállapodás második szakaszáról, amely a fennmaradó foglyok kiszabadítását célozza. Eközben a palesztin fegyveres csoport bejelentette, hogy a héten további túszokat, köztük két gyermek holttestét adja át Izraelnek - írja a Reuters.
A Gázai övezetben érvényben lévő tűzszünet lehetővé tette a lakosok egy részének, hogy visszatérjenek otthonaikba, azonban a terület súlyos vízellátási problémákkal küzd. A háború pusztítása és az infrastruktúra összeomlása miatt a tiszta ivóvíz luxuscikknek számít a térségben - írta meg a Reuters.
Donald Trump szerint fel kellene mondani az Izrael és a Hamász közötti tűzszünetet, amennyiben a palesztin terrorszervezet szombat délig nem engedi szabadon minden, 2023. október 7-én elhurcolt foglyát; az amerikai elnök erről hétfőn újságírók előtt beszélt a Fehér Házban.
Kedden a világ jó részét lesokkolta Donald Trump amerikai elnök, amikor bejelentette, hogy amerikai területté szándékozik tenni a Gázai övezetet, a palesztin lakosságot pedig ki akarja telepíteni onnan. A nyilatkozat után a republikánus politikusok próbálták oltani a tüzet, de Trump most a Truth közösségi oldalon megerősítette: tényleg pályázik a világ egyik legkegyetlenebb tűzfészkére.
Az izraeli védelmi miniszter utasítást adott a hadseregnek, hogy készítsen tervet a gázai lakosok "önkéntes távozására", miután Donald Trump korábbi amerikai elnök bejelentette az övezet elfoglalására vonatkozó elképzeléseit - írta meg a Reuters.
A Trump-adminisztráció váratlan javaslata a Gázai övezet amerikai irányítás alá vételéről komoly vitákat váltott ki mind az Egyesült Államokban, mind nemzetközi szinten. Bár a Fehér Ház igyekszik a tervet egy átfogó közel-keleti békestratégia részeként beállítani, számos szövetséges és szakértő erős fenntartásokkal fogadta az elnök kijelentéseit - számolt be a Politico.
A Hamász csütörtökön újabb túszokat adott át Izraelnek és Thaiföldnek a Gázai övezetben, miközben Izrael elhalasztotta a palesztin foglyok tervezett szabadon bocsátását. Az átadás során kaotikus jelenetek játszódtak le, amikor nagy tömegek özönlötték körül a szabadon engedett foglyokat - írja a Reuters.
Az ENSZ palesztin menekülteket segítő ügynökségének (UNRWA) működését veszélyezteti két új izraeli törvény, amely csütörtöktől lép hatályba. A jogszabályok megtiltják az UNRWA-nak, hogy izraeli területen működjön, és az izraeli tisztviselőknek is megtiltják, hogy kapcsolatba lépjenek az ügynökséggel. A változások leginkább Kelet-Jeruzsálemben éreztetik majd hatásukat, ahol az UNRWA központját azonnali bezárás fenyegeti - számolt be az AP News.
Közben a befektetők vámháborús fejleményekre figyelnek.
1,6 millió forint bírság kiszabása van folyamatban.
Magasabb infláció és alacsonyabb GDP-növekedés jön.
Nem menti meg a piacokat senki.
Geopolitikai fegyver kerülhet az EU kezébe.
Az ALTEO szakértőivel beszélgettünk.
Erről és a magyar nyugdíjasokról volt szó a keddi Checklistben.